Miroslav "Mira" Kubín - písničkář - underground, blues, folk

k navigaci

O mně

PŘEDNĚ SE OMLOUVÁM ZA NEAKTUÁLNÍ FOTKY ZDE, NEUMÍM TO ZMĚNIT. MRKNĚTE PROSÍM NA FCB - http://www.facebook.com/miramiroslav.kubin - KDE FOTA Z POSLEDNÍCH LET JSOU. DÍKY.    


"Míra Kubín je one-man-bigbeat, spievajúci básnik Moravského undergroundu..."
Takto mě charakterizoval vynikající muzikant a textař, slovenský kolega a kamarád Pedro - Blueshaman.


Co říct více o sobě?
V posledních letech mně mnoho lidí říká, že jsem bluesman, že hraju blues. Na jednu stranu mě to zneklidňuje - vždyť hudebně hraju v bluesové formě máloco, na stranu druhou mě to jejich: je to tam cejtit nebo máš prožito moc těší. Děkuji! Vlastně je to věčný problém odpovědět na otázku: Co hraješ, jaký styl? Napadá mě: písničkářský one man bigbít. Snad tak.
Ale možná bude lepší využít pár útržků z per jiných...


„Jste takový dost živočišný typ písničkáře, s rockovým (nebo bluesovým, chcete-li) nátiskem, působíte přesvědčivě, vzhledem k tomu, jak na tu kytaru hrajete dřevorubecky, tak z ní leze dost dobrých tónů.“
Jiří moravský Brabec, redaktor, hudební kritik, po zhlédnutí tehdejší videonahrávky (2002)

„Mira Kubín se vrací k počátkům, důvodům, samozřejmě bluesového původu, k příběhům, které jsou vždycky nové, vždycky pravé a původní, protože nežijeme cizí příběhy, i kdybychom se roky nevzdálili od blikajících vábniček televizorů, je to naše výpověď, náš život, začal Mira snad tak trochu jako „folkař“, když po prvé jsme ho slyšeli, nebo to byl jen takový projev jeho skromnosti, a poslední dobou cítíme stále více bluesmana, s vážnou snahou o výraz, který jen životem může být podložen, bez falše, bez falše vnitřního postoje, pravou investicí ve smyslu „nedělat zbytečnosti“, ale to je vždy jen to ovoce, podle něhož poznáme strom, ten bluesový, ten rudimentární, společný všemu umění, všemu lidskému obecnému stesku po opravdovém životě, který se zde jen stále a stále vybojovává, s dalším hráčem na této desce, „univerzálním vojákem“ mnohého pódia Tomášem Vtípilem, má společné dávné dětské houslové začátky, z nichž každý vyrostl jinam, jinde a jinými cestami šel, aby se zde, na desce Mirových skladeb, sešli, v souzvuku skromnosti, vážnosti a pravého hledání, v příbězích, jdoucích paralerně životem vlastně každého z nás, neboť všechny příběhy jsou i příběhy obecného lidství, obecnosti osudů, a není individuálního osudu bez společenství, v němž i takto sdílená hudba, slovo, má vyostřený a adresný smysl, v mnohém společném hledání, přes kapely revivalového typu, do ohně a trápení vlastní invence, vlastních skladeb, vlastní tvorby.“
Jaroslav Erik Frič, redaktor, vydavatel, text z bukletu cd Live Brno 2006

"Jednou jsem poznala zpěváka, který si písně skládal a zpíval. Přivedla ho k nám paní prof. Šafránková. Je to Mira Kubín. A písně měl pěkné, byly z jeho pocitů a zážitků."
"Velmi hezkým zážitkem pro mě byl náš předvánoční koncert Míry Kubína, jenž byl hezkým zpestřením školního dne. Všechny jeho písně byly velmi zajímavé a vystupoval z nich nějaký jeho pocit, cit, nálada. Většinou z nich šel smutek. Písně měly podtext, který každý vnímal asi jinak. Celý tento koncert pro mě byl velmi příjemný a těším se, že bude brzy zopakován."
"Před Vánoci naše p.profesorka pozvala k nám do třídy Mirka Kubína, který zpíval, hrál na kytaru a na foukací harmoniku. Zahrál a zazpíval několik vlastních písniček, které se nám všem moc líbily a doufáme, že za námi zase někdy Mirek do školy přijde a jako dárek jsme od něho dostali na Vánoce každý jeho CD. Děkujeme naší paní profesorce a Mirkovi!"
Kamila, Jana, Monika, studentky 1.B SPgŠ v seminárce „Můj hudební zážitek“ (2006)

„Jasnačka že chodím .. třeba Beznadějný případ byl super .. nejhorší co zatím bylo tak to je Míra Kubín, toho chlápka fakt nemusím .. doufá že mu za to Ulita neplatila ) já nemyslím to že se v Blansku nic neděje, to nééé! jen chci aby lidé řekli co chtějí vidět ... třeba sem zabrousí nějaký pořadatel akcí a uskuteční to,hm?“
Juloš (???), přispěvatel do internetové diskuse „Co chci v Blansku slyšet nebo vidět za kulturu…?“ po letních koncertech (2007) 

"One-man bigbít barda z Letovic. Písně jemné i drsné, smutné i veselé. Folkař, bluesman, rocker. Snad od všeho trochu. Věčný zápas mezi styly dělá z Mirovy tvorby dost originální, alternativní, spodní proud…"
Igor "Fido" Látal, vydavatel, organizátor... 

"Je to blues. A občas to taky není blues. Ovšem, pokud přede mnou někdo řekne bluesman, automaticky mi naběhne před vnitřní zraky Mira. Jeho zařazení na naši malou oslavu je sázkou na jistotu - poniváč lidí, kterým se jeho hudba nelíbí, je velmi málo. Aspoň já mám dojem, že jsem snad nikoho takovýho nepotkal." 
Marek Dostál, baskytarista, na pozvánce na svou svatební oslavu 

"Letovický bard dřevorubeckého blues-rocku."
Literáti z Pardubicka

Krátké video
Pro event. stažení klikněte na video pravým tlačítkem myši a zvolte "uložit cíl jako" 
Z důvodu délky stahování je kvalita videoukázky kompromisem. V lepší kvalitě je tento videozáznam na cd Live Brno 2006.


Rozhovor leden 2008: 
http://www.sopel.freemusic.cz/noviny_usi_a_vitr/0801_noviny.html