Miroslav "Mira" Kubín - písničkář - underground, blues, folk

k navigaci

Diskografie


Tak tady toho moc není, bo jsem v tomto směru lenoch...


„Písně Míry Kubína mají přívlastek neveselé. Není to povrchní charakteristika, ale přesný popis jejich nálady, textařské vyzrálosti, melodické síly a ojedinělosti. Škoda, že jeho minialbum MK+ je vlastně demosnímkem. Každopádně upozornilo na jeho talent.“
Vladimír Vlasák (redaktor MF Dnes, hudební kritik) pro časopis Folk&country (2005)

 

 


"Kubín a Vtípil živě ze Skleněné louky
Datum vložení: 7. 11. 2007, 17:20
Autor: Milan Tesař
Rubriky: Alternativní hudba, Blues, NoKlasik aktuality
Kytarista a písničkář Mira Kubín a houslista Tomáš Vtípil vydali společné koncertní album Live Brno 2006 se záznamem z brněnské Skleněné louky. Nahrávka obsahuje písně na pomezí alternativy a blues s posmutnělými texty.
Mira Kubín (křestní jméno si skutečně píše „po brněnsky“ krátce) je kytarista, hráč na harmoniku a písničkář z Letovic, jehož životopis – dle bookletu alba – zdobí mj. „sporadické účinkování na menších festivalech, zápas mezi různými vlivy a vlastní cesta bluesových příběhů“. Vystřídal několik zaměstnání od velkoobchodu se zdravotnickým materiálem po výrobu držáků na foukací harmoniku. Své písně-příběhy „bere ze života, svého, ale i cizího pokud témata oslovují obecnějším smyslem a stávají se částí bluesového světa“.
Na záznamu koncertu z brněnské Skleněné louky z ledna 2006 se Kubín představuje v duu s o generaci mladším houslistou Tomášem Vtípilem. Ten byl do letošního roku členem skupiny Čvachtavý lachtan, kterou před 10 lety zakládal. V současné době se věnuje elektronické hudbě a slam poetry (vítězství v národním finále), natočil společné album s německým rapperem Maxem „Niemandem“ Bilitzou a je občasným členem příležitostných seskupení cs_zvuk, Lyrika Putyka a dalších.
Album Live Brno 2006 obsahuje syrovou produkci na pomezí akustické alternativy, blues a „špinavého“ třešňákovského folku. Texty, které Kubín „nepokládá za poezii“, pojednávají o mezilidských vztazích z pohledu padesátníka: o rozchodu, všedním životě v manželství („Hromada složenek, vrzání zubů / beznaděj myšlenek, hádání dětí“) či o týrané ženě („Vím, že to těžký máš, smích ti chybí“). Převažující nálada je smutná, bluesová, a i když Kubín skutečně není básníkem ani výrazným zpěvákem, dokáže být v některých „črtách ze života“ přesvědčivý."
Milan Tesař (hudební redaktor rádia Proglas, recenzent) pro internetový "iFOLK" 

Pro více informací, včetně možnosti pořízení cd, kontaktujte prosím vydavatele:
http://www.sopel.freemusic.cz/kseft/list/mira_kubin.html
nebo autora (viz. kontakt).